מוסיקאים ואמנים
מארחים ומתארחים

כרטיסים: 08-9568111


main
בנימין בוזגלו
אדיל עותמאני -מרוקו
ליאור אלמליח
Rouh Atourat-מרוקו
Judeo – Arabe اليهود العرب

ג'ודאו - ערב 2017 
JUDEO – ARABE
מופע רביעי בסדרת המופעים ז'ודאו-אראב בהפקה מיוחדת לפסטיבל אושפיזין מוזיקלי. מפגש מוסיקלי מרתק בין המוסיקה הערבית למוסיקה היהודית, במופע יתארח ההרכב ממרוקו Rouh Atourat - "נפש המורשת" בניהולו של אדיל עותמאני ובהשתתפות 7 נגנים המתמחים במוסיקת ה"אלא" וג׳ארנטי של המוסיקה האנדלוסית. ההרכב , Rouh Atourat המבקר זו הפעם הראשונה בישראל, ישתף פעולה עם הפייטן והזמר הבינלאומי בנג׳מין בוזגלו ועם הסולן ליאור אלמליח, מומחה עולמי בתחום השירה האנדלוסית.
מחשבות על המוסיקה האנדלוסית
בשנת 711 כבש הברברי טארק בן זיאד את אנדלוסיה.
שני אנשים חשובים בתולדות המוסיקה האנדלוסית, לאחד מייחסים את המצאתה וטיפוחה והשני שיחזר חלקים ממנה לאחר הגירוש.
למוסיקאי הבגדדי הנודע אסחאק אל-מווצילי היה עבד מוכשר בשם זריאב שעורר את קנאתו של אל-מווצילי. זריאב נאלץ לברוח מבגדאד. על פי המלצתו של מוסיקאי יהודי בשם אל-מנצור הוזמן זריאב לעבוד בחצרו של אל-חכּאם הראשון, ומשזה נפטר התקבל בשנת 822 על ידי מחליפו, עבד ארחמן השני. זריאב הניח את יסודות המוסיקה האנדלוסית ולו מייחסים את המצאת עשרים וארבע היצירות המוכרות בשם נּובָּ האנדלוסית. זריאב גם הוסיף מיתר חמישי לעוּד, הקים בתי ספר למוסיקה בקורדובה ונעשה דמות מתפתח. לאחר הגירוש ( 1492 ) נשכחה המוסיקה האנדלוסית, אך בסוף המאה השמונה-עשרה הצליח המוסיקאי אל-חאיכּ מטטואן לאסוף 11 מתוך 24 הנובאת המסורתיות וקיבצן באנתולוגיה הידועה בשם ״מג׳מועת אל-חאיכּ״. היהודים ביססו את שירת הבקשות על פי הדגם של הנובה האנדלוסית ועל לחנים ישנים. היהודים הם שותפים לביצוע המוסיקה האנדלוסית ולהחייאתה בישראל ובעולם.
באשדוד קמה התזמורת האנדלוסית הישראלית הראשונה ואחריה קמו תזמורות נוספות. כאן צמחו נגנים ופייטנים מומחים המוכרים בישראל ובעולם כולו. בישראל ובעיקר באשדוד פורחת המוסיקה האנדלוסית היהודית והערבית. סגנון המוסיקה האנדלוסי פורח בצפון אפריקה ובמערב אפריקה ויצירות חדשות בסגנון אנדלוסי מעורב נכתבות לרוב.
אבי עילם אמזלג .

חזרה לעמוד ראשי >